Podróże, trampingi i trekkingi

Tramping to niekonwencjonalna forma podróżowania, z plecakiem, na własną rękę, bez rezerwacji, dająca poczucie dużej swobody. Podczas trampingu staramy się jak najbardziej zbliżyć do lokalnych warunków – śpimy w tanich hotelikach, jemy niedrogich restauracjach oraz podróżujemy publicznymi środkami transportu.

Termin wywodzi się od angielskiego słowa tramp co znaczy po prostu włóczyć się. Tramping to także podróż w mapy nieznane celem poznania świata, innych kultu. Często celem jest podróżowanie same w sobie, przemieszczanie się i wewnętrzne przeżywanie podróży jako całości. Na drugim planie jest wypoczynek a nawet zwiedzanie znanych obiektów, tym samym tramping jest przeciwieństwem turystyki masowej. Jako samodzielne podróżowanie, stał się popularny w latach 60. i 70. za sprawą wyjazdów hipisów poszukujących drogi „odnalezienia siebie” w wyjazdach do Azji i na Bliski Wschód.

Obecnie tramping (backpacking) często realizuje się podczas GAP YEAR`u, który odnosi się do okresu (niekoniecznie roku) pomiędzy etapami życia. Najbardziej popularny jest gap year w trakcie studiów, przed ich podjęciem lub po ich skończeniu, podczas zmiany pracy, przed lub po ślubie, przed urodzeniem dzieci lub po ich odchowaniu. Czas ten jest wykorzystywany na zdobycie doświadczenia w nowym, odmiennym środowisku i kulturze, jako nauka samodzielności czy też realizacja marzenia o „podróży życia”. Czasami uważa się że Gap Year stanowi kontynuację GRAND TOUR – typ podróży w jaką wyruszali młodzi arystokraci i intelektualiści europejscy, w celu dokształcenia się, zdobycia wiedzy o świecie i kulturze, poszerzenia swych horyzontów myślowych a także wyrobienia u siebie gustu artystycznego i nabrania dobrych manier. Zwyczaj ten pochodzący z Anglii był szczególnie popularny w drugiej połowie XVII wieku i w ciągu całego wieku XVIII,

LEAVE NO TRACE – to jedna z zasad backpackingu, czyli nasze podróżowanie ma mieć jak najmniejszy wpływ w środowisko naturalne – „Nie zostawiaj nic oprócz odcisków buta. Nie zabijaj nic oprócz czasu. Nie zabieraj nic oprócz wspomnień.”

Osobiście odwiedziłem niemal 60 krajów świata, do części z nich jeżdżę w kilkuosobowych grupach przy współpracy z różnymi firmamy organizującymi wyjazdy trampingowe i trekkingowe

Poniżej przedstawiam listę krajów, do których jeżdżę na wyprawy trampingowe:

Azja: Turcja, Syria, Jordania, Liban, Iran, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Singapur, Laos, Wietnam, Indie, Chiny, Sri Lanka, Nepal, Rosja i byłe kraje ZSRR.

Afryka: Kenia, Tanzania