Prezentacje multimedialne z podróży

W swojej ofercie proponuję państwu pakiet profesjonalnych prezentacji multimedialnych z użyciem rzutnika cyfrowego. Każda prelekcja to fascynująca opowieść o podróży, którą autor osobiście przeżył. Pokazy slajdów są urozmaicone odpowiednim podkładem muzycznym, filmami oraz rekwizytami charakterystycznymi dla danego państwa bądź regionu. Dzięki pokazom mogą Państwo przenieść się w odległe zakątki świata, zapoznać się z różnymi krajobrazami, kulturami i religiami a także pogłębić swoją wiedzę na tematy geograficzne.

Prelekcje kierowane są przede wszystkim dla dzieci i młodzieży ze szkół oraz studentów szkół wyższych. Oferta kierowana jest także dla muzeów, ośrodków kultury, jak również do odbiorców indywidualnych jak i zainteresowanych firm.

Czas trwania każdej z prezentacji od 1 do 1,5 godz.

Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach

Zjawiska meteorologiczne są wspaniałymi spektaklami przyrodniczymi o niezwykłym pięknie i dynamice, które zachodzą w atmosferze ziemskiej. Wiele zjawisk możemy zaobserwować tylko i wyłącznie w górach, a Śnieżka i Karkonosze są idealnym miejscem do ich podziwiania. Podczas prezentacji poznamy i zobaczymy wiele zdjęć fenomenów natury, takich jak gloria, morze chmur, czy miraż.

Iran - z wizytą u Ajatollahów

Iran, czyli dawna Persja to fascynujący kraj z niesamowicie gościnnymi mieszkańcami i przepięknymi krajobrazami. Niestety nam, Europejczykom kojarzy się on zupełnie inaczej, jako wylęgarnia brodatych terrorystów, całkowicie zakrytych kobiet i jako kraj trzeciego świata. Poznamy bogatą historię, przekonamy się o zróżnicowaniu etnicznym i religijnym Iranu, poczujemy zapach tamtejszych bazarów.

Naddniestrze - zapomniany skrawek Europy

Naddniestrze to zapomniany przez ludzi wąski pas urodzajnej ziemi wciśnięty między Mołdawię i Ukrainę. Niegdyś były to południowe rubieże Rzeczpospolitej a obecnie państwo-widmo, które nie jest uznawane przez żaden inny kraj na świecie. Podczas wędrówki wzdłuż Dniestru, który jest jedną z większych rzek europejskich, zetkniemy się symbolami Naddniestrza – sowiecką gwiazdą, pomnikiem Lenina czy jeżdżącymi po ulicach czarnymi wołgami.

Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry

Bangladesz to jedno z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych państw świata. Ten niewielki kraj, boryka się z wieloma problemami natury społeczno-ekonomicznej takimi jak: przeludnienie, głód czy bezrobocie. Dodatkowo rejon Zatoki Bengalskiej często nawiedzany jest przez powodzie i cyklony tropikalne powodujące olbrzymie zniszczenia w środowisku. Mimo wielu kłopotów Bangladesz próbuje wyciągnąć rękę do turystów promując się hasłem „Przyjedź do Bangladeszu zanim ściągną tu miliony”. To właśnie tu mamy potężne rzeki: Ganges i Brahmaputrę, które razem tworzą największą powierzchniowo deltę świata, a u ich ujścia do Oceanu Indyjskiego rośnie największy na świecie las namorzynowy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest również fakt, iż Bangladesz może poszczycić się jedną z najdłuższych i nieprzerwanych na świecie plaż o długości 120 km. Oprócz obiektów naturalnych, interesujący jest dorobek kulturowy Bengalczyków, który został ukształtowany przez wpływy islamu, hinduizmu oraz buddyzmu.

Górski Karabach - rana Kaukazu

Karabach to państwo-widmo, nieuznawane przez żaden inny kraj na świecie. Na początku lat 90-tych XX w. rejon ten był miejscem krwawej wojny między dwoma zwaśnionymi narodami: Azerami i Ormianami. Ślady walk możemy odnaleźć do dziś niemal na każdym kroku. Niestety to wciąż tykająca bomba, która jest jedną z najgłębszych ran Kaukazu…

Ladakh - Mały Tybet

Ladakh, leżący obecnie w granicach państwa indyjskiego, jest ostatnim nie zniewolonym jeszcze przyczółkiem tybetańskiego buddyzmu. Wędrując przez Mały Tybet zobaczymy zamieszkane przez mnichów gompy, stupy chroniące relikwie Buddy, architektoniczne skarby Leh – stolicy regionu. Nasza trasa poprowadzi też nad doliną Nubry, jedną z najwyżej położonych dróg świata oraz majestatyczną Doliną Kaszmiru.

Jedwabnym szlakiem przez Turkiestan Wschodni

Prowincja Sinciang w zachodnich Chinach to tereny historycznego Turkiestanu Wschodniego, przez który wiodła stara, handlowa droga, czyli Jedwabny Szlak. Większość obszaru stanowi trudno dostępna pustynia Takla Makan oraz „niebiańskie góry”, czyli Tien-szan – jedno z najwyższych pasm górskich świata. Ten niezwykle ciekawy i oryginalny rejon zamieszkany jest przez Ujgurów – lud pochodzenia tureckiego, posiadający zupełnie odmienną kulturę niż napływowa ludność chińska. Odwiedzające gwarne i kolorowe ujgurskie miasta, poczujemy się jakbyśmy byli w zupełnie innym państwie niż Chiny.

Iracki Kurdystan

Irak kojarzy się nam przede wszystkim jako kraj ogarnięty wojną, terroryzmem i fanatycznym islamem. Okazuje się jednak, że możemy w nim odnaleźć oazę spokoju i swobody religijnej i co ciekawe odwiedzić  go jako zwykły turysta. To górzysty kraj Kurdów zajmujący północno wschodnią część Iraku, wielomilionowego narodu nie posiadającego własnego państwa. Wizytówką irackiego Kurdystanu jest stolica Erbil, nazywana Dubajem Bliskiego Wschodu, z ogromną cytadelą, drapaczami chmur i rozległymi parkami. Niesamowite wrażenie robią góry, szczególnie w okolicach Drogi Hamiltona, gdzie możemy natknąć się na Gali Ali Beg – głęboki wąwóz, porównywany z kanionem Kolorado. Ten muzułmański i tolerancyjny kraj zamieszkują też mało znane mniejszości religijne: tajemniczy jazydzi, jakobici, chaldejczycy czy asyryjczycy. Ich świątynie i klasztory również zobaczymy na naszym szlaku.

Wędrówki po Karpatach rumuńskich

Rumunia to kraj, który zachwyci każdego. Szerokie połoniny, przepiękne góry, gościnni pasterze, stada owiec, drewniane cerkwie czy malowane klasztory – te wszystkie atrakcje czekają na turystę, który przemierza bezkresną przestrzeń Karpat rumuńskich. Prezentacja będzie podsumowaniem kilku wyjazdów autora do tego pięknego zakątka Europy.

Gruzja - przedsionek Azji

Według legendy, Stwórca dał w posiadanie Gruzinom najpiękniejszy zakątek Ziemi – kipiący zielenią, pełen żyznych pól i malowniczych gór. Ten istny Raj zamieszkały jest przez wesołych, uśmiechniętych i niesamowicie gościnnych ludzi, dla których powiedzenie, że „gość jest zesłany przez Boga” jest niemalże święte. Przemierzając tereny historycznej Kolchidy czy Iberii, nie raz będziemy mogli się przekonać o jego prawdziwości, bo kiedy zawitamy pod dach gruzińskiego domu, od razu zostaniemy przyjęci z otwartymi rękami i podjęci słynnym kaukaskim winem.

Prezentacje, które się odbyły

2017
26.02 - Lubin, C.K. Muza - "Naddniestrze - zapomniany skrawek Europy"
2016
19.03 - Wolsztyn, Wolsztyński Dom Kultury - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
25.02 - Żagań, Pałacyk - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
19.02 - Szklarska Poręba, spotkania Terra Incognita, Chata Izerska - "Z Karkonoszy w Himalaje, z Himalajów w Karkonosze"
12.02 - Wschowa, Festiwal "100droga" - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
17.01 - Lubin, C.K. Muza - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
2015
10.12 - Sobótka, Muzeum Ślężańskie, - "Ladakh - Mały Tybet"
06.11 - Karpacz, Dni Lajtowe, Hotel Gołębiewski, - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska w Karkonoszach"
16.10 - Leszno, Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty, I L.O. - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska w Karkonoszach"
15.10 - Wrocław, Oddział Wojskowy PTTK - "Iracki Kurdystan"
20.06 - Bukowiec, Pałac w Bukowcu - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
31.03 - Lwówek Śląski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna - "Ladakh - Mały Tybet"
31.03 - Legnica, Miejska Biblioteka Publiczna - Ekobiblioteka - "Ladakh - Mały Tybet"
22.02 - Gryfino, Festiwal "Włóczykij" - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska w Karkonoszach"
07.02 - Wschowa, Festiwal "100droga" - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska w Karkonoszach"
08.01 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Iracki Kurdystan"
2014
09.11 - Lubin, Centrum Kultury MUZA - "Górski Karabach - rana Kaukazu"
22.10 - Luboń k. Poznania, Biblioteka Miejska - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
17.10 - Polkowice, Galeria "Rynek 26" Polkowickie Centrum Animacji - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
17.10 - Jelenia Góra, Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku - "Iran - z wizytą u Ajatollahów"
25.04 - Kromnów, Artystyczna Galeria Izerska - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
10.04 - Wrocław, Oddział Wojskowy PPTK - "Iran - z wizytą u Ajatollahów"
30.03 - Ścinawa, Centrum Turystyki i Kultury - "Iran - z wizytą u Ajatollahów"
27.03 - Sobótka, Biblioteka Publiczna - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
23.03 - Lubin, Centrum Kultury MUZA - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
14.03 - Lwówek Śląski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
13.03 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Górski Karabach - rana Kaukazu"
12.03 - Wrocław, Oddział Wojskowy PPTK - "Górski Karabach - rana Kaukazu"
03.03 - Łódź, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
11.02 - Karpacz, Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
2013
24.10 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Ladakh - Mały Tybet"
18.10 - Mała Kamienica - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
17.10 - Strzegom, Miejska Biblioteka Publiczna - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
07.06 - Goworów, pensjonat Terra Sudeta - "To co nas dziwi w Indiach"
29.05 - Legnica, Miejska Biblioteka Publiczna - Ekobiblioteka - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
24.04 - Złotoryja, Miejska Biblioteka Publiczna - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
07.03 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Iran - z wizytą u Ajatollahów"
2012
20.12 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
12.12 - Wałbrzych, Biblioteka pod Atlantami - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
07.12 - Jawor, Miejska Biblioteka Publiczna - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
06.12 - Wrocław, Gimnazjum nr 13 - "Iran - z wizytą u Ajatollahów"
29.09 - Tleń, pansjonat Samotnia nad Wdą - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
29.02 - Wrocław, Oddział Wojskowy PTTK - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
2011
09.12 - Szklarska Poręba, Chata Izerska - "Zwykłe i niezwykłe zjawiska meteorologiczne w Karkonoszach"
20.10 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - Wędrówki po karpatach rumuńskich"
14.10 - Jawor, Miejska Biblioteka Publiczna - "Kilka słów o trampingu"
02.09 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Naddniestrze - zapomniany skrawek Europy"
10.08 - Warszawa, Południk Zero - "Naddniestrze - zapomniany skrawek Europy"
22.06 - Szklarska Poręba, Chata Izerska - "Gruzja - przedsionek Azji"
10.06 - Karpacz, Pensjonat Karkonoski - "Naddniestrze - zapomniany skrawek Europy"
14.05 - Bydgoszcz, Festiwal "Podróżnicy" - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
03.03 - Świebodzice, Miejska Biblioteka Publiczna"- "Kilka słów o trampingu"
26.02 - Gryfino, Festiwal "Włóczykij"- "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
03.02 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Jedwabnym szlakiem przez Turkiestan Wschodni"
2010
31.10 - Warszawa, Kino Muranów, Festiwal Pięć Smaków - Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
27.10 - Krosno, Krośnieńskie Spotkania z Podróżnikami - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
16.10 - Kraków, Festiwal Podróżniczy Travenalia - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
13.10 - Wałbrzych, Biblioteka pod Atlantami - "Jedwabnym szlakiem przez Turkiestan Wschodni"
04.09 - Karpacz, schronisko Dom Śląski - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
22.08 - Olsztyn, Festiwal "Strefa Przygody" - "523 dni wokół Azji"
19.06 - Warszawa, Festiwal Garamthanda - "523 dni wokół Azji"
09.06 - Wrocław, Oddział Wojskowy PTTK - "Syria - historia i współczesność"
14.04 - Wrocław, Oddział Wojskowy PTTK - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
08.04 - Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze - "Syria - historia i współczesność"
11.04 - Wrocław, knajpa Antrakt - "Bangladesz - w objęciach Gangesu i Brahmaputry"
04.03 - Gryfino, Festiwal "Włóczykij - "523 dni wokół Azji"
13.01 - Wrocław, Oddział Wojskowy PTTK - "523 dni wokół Azji"